Skaffa en länk till din Google-profil

Aktivera Google-profil-länkApropå att säkra sitt varumärkemikrobloggarna, så kan man nu få en länk till sin Google-profil. Har du ett Google-konto så gå till den här sidan och säkra en snygg länk. Gamla länkar till din profilsida – för den har funnits ett tag – kommer fortfarande att fungera.

Fyll i dina uppgifter bäst du vill. Så här ser min Google-profil ut. Observera adressen, bra mycket trevligare än en lång siffersträng, inte sant?

  • http://www.seotaktik.com/ Hans

    Upptäckte din blogg när jag sökte runt kring ”Google Profile” på Google.

    Det är ju en riktigt trevlig blogg du gjort. Inte över-avancerat och trevliga små-tips.

    Vid tillfälle när det passar om jag inte glömmer ska jag ta och blogga och ett tips om dig.

    Lycka till med bloggen!
    Hans

  • http://tdh.se Thord Daniel Hedengren

    Tack för de vänliga orden Hans!

  • http://www.wibb.se/2010/04/sa-installerar-du-google-analytics-pa-din-blogg/ Så installerar du Google Analytics på din blogg | WiBB.se

    [...] Analytics. Det är gratis, och kanske har du redan ett. Kör du Gmail, Google Kalender, eller har skaffat dig en Google-profil, så har du ett konto. Annars får du [...]

Copyright © Börja Blogga
Bli en bättre bloggare

Byggd på Notes Blog av TDH
Kraftsatt av WordPress

Det var allt, tillbaka till sidans topp!